کاربردی

اصول چیدمان مبلمان منزل

اصول چیدمان مبلمان منزل

4

امروزه با کسترش روز افزون شهر نشینی و استفاده از انواع مبلمان منزل می توان گفت مبلمان جزء جدایی نا پذیری از وسایل و اسباب و اثاثیه منزل به شمار می رود اما با ید توجه داشت که از گذشته تا کنون استفاده از مبلمان منزل و با توجه به کارایی ان باید نکاتی را چیدمان مبلمان منزل به کار برد تا در تا بتوان بهترین کارایی و عملکرد را با توجه به ویژگی های ان بهره برد در مقاله زیر مهمترین نکات در نحوه چیدمان مبلمان منزل قرار گرفته است.

برای آن که چیدمان مبلمان منزل چشمگیر و اصولی باشد این ویژگی ها را در نظر بگیرید:
1 – کاربرد های مبلمان منزل خود را مشخص کنید
در نظر داشته باشد اتاقی کع قصد دارید در آم از مبلمان استفاده نمایید به چه منظور است و ظرفیت ان به چه صورت می باشد. پاسخ به این سوال، نحوه چیدمان مبلمان منزل را مشخص می کند. به عنوان مثال پاسخ به این سوال که قصد داریم در این اتاق همه اعضای خانواده مقابل یکدیگر بنشینند یا در کنار یکدیگر، نحوه چیدمان مبلمان منزل را مشخص می کند.

2 – نقطه مرکزی را تعریف کنید
نقطه کانونی و مهم اتاق را شناسایی کنید. این نقطه می تواند شومینه، یک منظره، تلویزیون و… باشد، سپس بر طبق آن مبلمان منزل چیده شود. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید در اتاق تلویزیون تماشا کنید، فاصله مناسب بین دستگاه و جای نشستن باید سه برابر سایز صفحه نمایش باشد. به طور مثال، اگر تلویزیون شما 40 اینچی است باید 120اینچ (حدود 3 متر) فاصله تلویزیون تا محل نشستن شما باشد.

3 – اولویت ها را شناسایی کنید
فاصله مبل ها نباید بیشتر از 2 متر و نیم از هم باشد تا مکالمه بین افراد سخت شود و نباید همه مبلمان منزل را به دیوار تکیه دهید، مگر آن که اتاق تان خیلی کوچک باشد.

4 – تقارن را در چیدمان مبلمان منزل را حفظ کنید
چیدمان متقارن برای اتاق های رسمی بسیار خوب است و چیدمان غیر متقارن احساس غیر رسمی تری به اتاق می دهد. با توجه به کاربرد اتاق تان می توانید مبل های تان را متقارن یا غیر متقارن بچینید.

5 – تنوع را رعایت کنید
اندازه مبلمان در سراسر اتاق باید متفاوت باشد. با قرار دادن یک مبل بزرگ یا بلند در یک طرف و قرار دادن یک مبل با قد و اندازه مشابه در طرف دیگر فضا را برای چیدمان مبل های دیگر مهیا کنید. البته می توانید از یک اثر هنری برای نمایش این توازن در سمت دیگر اتاق نیز استفاده کنید و تاحد امکان از قرار دادن دو مبل هم اندازه در کنار یکدیگر خودداری کنید.

6 – تضاد را به نمایش بگذارید
خطوط منحنی و صاف را با هم ترکیب کنید. اگر مبلمان منزل تان مدرن و خطی است آن را به دور یک میز گرد قرار دهید. اگر مبلمان منزل تان شکل منحنی دارد آن را با یک قطعه زاویه دار هماهنگ کنید.

7 – سهولت استفاده را فراموش نکنید
میز عسلی را باید در حدود 35 تا 45 سانتی متری مبل قرار دهید تا فضای کافی برای قراردادن پاها باقی بماند. درباره میز ناهارخوری نیز باید حداقل 120 سانتی متر بین هر لبه میز و نزدیک ترین دیوار یا دیگر قطعات مبلمان منزل فاصله باشد. اگر رفت و آمد از پشت صندلی ها انجام نمی گیرد این فاصله میز تا 90 سانتی متر نیز کفایت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید